Facecare > Блог > Силата на азелаиновата киселина за третиране на пигментации

Силата на азелаиновата киселина за третиране на пигментации

Азелаиновата киселина - facecare.bg

Загуба на блясък, акне и пигментация са сред често срещаните кожни оплаквания, които изискват по-дълго време на лечение. Ако и ти си в непрестанна битка с изброените кожни проблеми, азелаиновата киселина (AZА) може да се окаже съставката, която да ти помогне да подобриш състоянието на кожата си. Не, не се стряскай от думата киселина, сега ще ти разкажем всичко, което е  нужно да знаеш за AZА.

Какво е азелаинова киселина?

През последните години азелаиновата киселина става все по-популярна, благодарение на това, че е изключително ефикасна и може да бъде използвана за различни кожни проблеми. AZA е щадяща кожата дикарбоксидна киселина, която може да бъде получена от зърна като пшеница, ръж и ечемик. В козметиката, тя най-често е лабораторно разработена форма, тъй като това я прави по-ефективна в грижата за кожата. Често може да срещнете азелаиновата киселина като средство за справяне с пигментации, акне, неравномерен тен на кожата, загуба на блясък, загрубяла кожа, зачервяване и др. Друго предимство на киселината е, че има широка съвместимост с всички типове кожа, дори с чувствителната. Сега разбирате защо AZA е толкова широко разпространена в козметичните продукти и терапии. 

 

Нека да разгледаме и някои от проблемите, които срещаме най-често, и как киселината може да ти помогне да се справиш с тях

Пигментации

При кожа, която има пигментни петна, азелаиновата киселина намалява пигментацията, като инхибира ензим, наречен тирозиназа, който води до хиперпигментация или тъмни петна по кожата.  Но това не е всичко, което имаме да ти кажем за пигментните петна и ефекта на азелаиновата киселина върху тях. Малко по-надолу в текста ще прочетеш нова и любопитна информация, която може да ти бъде полезна, ако и ти се бориш с пигменти петна.

 

Акне

Може да се каже, че азелаиновата киселина е най-популярна като средство за борба с акнето. AZA има противовъзпалително действие и успокоява акнеичната кожа, зачервяването и редуцира появата на папули и пустули. Освен изброените ефекти на азелаиновата киселина, тя има една много важна особеност – при нейната употреба не се развива бактериална резистентност за разлика от антибиотиците. Освен това е ефективна и за заличаване на белезите от акне.

 

Чувствителна кожа и розацея 

При розацея, азелаиновата киселина активира антибактериалния пептид кателицин LL37 (човешкият антимикробен катионен пептид). Благодарение на нейните противовъзпалителни свойства, AZA въздейства благоприятно върху видимите симптоми на розацея – зачервяване, подуване, обриви. Азелаиновата киселина убива кожните бактерии, остава порите отпушени и след определен период зачервяването и появата на видими кръвоносни съдове намалява.

 

Суха и загрубяла кожа

Азелаиновата киселина действа като щадящ пилинг за кожата, като нежно премахва мъртвите клетки и оставя кожата мека. За разлика от други киселини, тя няма “груб” ефект върху кожата, което я прави подходяща и при пилинг на по-чувствителна такава. 

 

Ако стигна до тук и продължаваш да четеш – тепърва те очаква интересна и любопитна информация…

Нека поговорим малко повече за хиперпигментациите, тъй като това е проблем, който представлява предизвикателство в козметичните среди от дълго време. До този момент, трайно решение за проблема не е намерено. 

 

Хидрохинонът и азелаиновата киселина

Азелаиновата киселина е алтернатива на хидрохинон. Ако си с пигментни петна и дълго време търсиш как да се справиш с тях, най-вероятно вече си чувала за хидрохинона. Но ако все пак не си, сега ще ти разкажем за него. 

 

Хидрохинонът е съставка, която е широко използвана още от миналото при изсветляването на кожа. За жалост, голяма част от хората, които прибягват към съставката, не са запознати изцяло с вредните странични ефекти от употребата и, или решават да ги игнорират. Преди да прибегнете към тази съставка е добре да знаете за някои от известните странични ефекти – сърбеж, кожно раздразнение, изсветляване на нормално пигментирана кожа, но и възможност за канцерогенност. Поради тези причини, хидрохинонът е забранен за продажба без рецепта в САЩ, Европа, Китай и Австралия. 

Макар азелаиновата киселина да се смята за алтернатива на хидрохинона, истината е, че тя дори е по-добрият избор и ние я поставяме на първо място.

 

Според проучване, не само, че AZA е по-безопасна при третирането на пигментации, но и е по-ефективна, без да предизвиква страничните ефекти на хидрохинона. Като тук, ключът към резултата, е високата концентрация, а именно 20% AZA. Такъв тип продукти на пазара почти не съществуват, освен ако не са лекарствени. Въпреки това, ние от facecare успяхме да открием такъв продукт. За него ще ти разкажем след малко. Нещо, което е много важно да знаеш за азелаиновата киселина е, че тя  се отличава с това, че действа избирателно върху хиперактивните и анормални меланоцити. Най-просто казано – азелаиновата киселина не избелва здравата кожа, а работи само върху пигментацията. Това я прави отново по-добра от хидрохинона, тъй като той засяга и здравата кожа.

След като ви разказахме за основните предимства на AZA, за какво може да ви помогне, защо е по-добрият избор пред хидрохинона, естественият въпрос, който всеки ще си зададе, е: “Добре, но какви продукти с AZA мога да използвам?”.

За да има ефект от употребата на азелаиновата киселина, съставката и нейната употреба трябва да следва няколко основни правила

Ако до момента не си видяла ефект от употребата на AZA, това се дължи на една единствена причина, която е и правилно #1, ако искаш да постигнеш желания резултат. 

 

Силата на азелаиновата киселината за третиране на пигментаци

Азелаиновата киселина е ефективна върху пигментацията само тогава, когато е в концентрация над 19% и се използва два пъти дневно в продължение на два месеца. Ето тук идва и моментът да ти издадем тайния продукт, който търсихме толкова дълго, и най-накрая открихме. Това е кремът Azelaic Forte на NOON Aesthetics, който съдържа 25% азелаинова киселина. Знаем, че ще попиташ как ще изглежда кожата ти след като го използваш – ще бъде ли зачервена, раздразнена и пареща? Отговорът е – не. Това е благодарение на иновативна технология, която е патентована от NOON Aesthetics – DermShield. Тя позволява продуктите на марката да съдържат необичайно високи нива на концентрация, но без често срещаните странични ефекти. Това означава, че може да използвате крема Azelaic Forte без риск от дразнене.  

Още нещо, което искаме да ти споделим е, че азелаиновата киселина може да бъде използвана през цялата година, включително и лятото

Така не се дава възможност през топлите месеци да се натрупа пигментация. А това е изключително важно, тъй като пигментните петна изискват целогодишна работа, а не сезонна. В противен случай, рискуваш да се окажеш изправена пред същия проблем – отново и отново.

 

Както знаеш, всяка кожа е индивидуална и има своите специфики, според които се определя какъв продукт и в комбинация с какво ще има най-добър ефект. Ако имаш нужда от повече информация или персонализирана препоръка, може да се запишеш за онлайн консултация със Стела, с която ще поговориш за твоите специфични нужди и всичко, което те интересува. 

Сигурни сме, че азелаиновата киселина ще става все по-търсена, както в продуктите за домашна грижа, така и при професионалните терапии. Нейните свойства и характеристики я правят приложима за много и различни кожни проблеми, което допринася за това тя да е толкова популярна. Дали страдаш от акне, чувствителна кожа, пигментации или пък груба кожа, но не искаш агресивни пилинги, то AZA може да се превърне в твоя най-добър приятел.

 

Повече за AZA може да откриете тук.

 

Facecare препоръчва

 

Ако търсиш продукт с азелаинова киселина за чувсителна кожа, ние ти препоръчваме този крем.

Ако търсиш продукт с азелаинова киселина за кожа с розацея, купероза, то ние ти препоръчваме този тоник.

Ако търсиш продукт с азелаинова киселина срещу пигментации, то ние ти препоръчваме този крем.

Ако искаш процедура с AZA, виж тук

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *